Gdańsk

Gdańsk

Miasto mit. Burzliwa historia, rozwój przerywany wojnami. Wolne Miasto Gdańsk, Westerplatte, Grudzień 70, Solidarność, Wałęsa - to gdańskie hasła "sztandary".

Dzisiejszy Gdańsk to największe miasto Pomorza. Wraz z Sopotem i Gdynią jest nazywany Trójmiastem, choć miasta różnią się bardzo i łączy je raczej tylko kolejka SKM. Łącznie z takimi miastami jak Pruszcz Gdański, Reda, Rumia i Wejherowo, Trójmiasto tworzy Aglomerację Gdańską. Gdańsk to także węzeł komunikacyjny z lotniskiem międzynarodowym - Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. W Gdańsku działają m.in. takie firmy jak: Rafineria Gdańska - Grupa Lotos, Port Gdański, Gdańska Stocznia Remontowa, Stocznia Gdańska, Stocznia Północna. Historycznie Gdańsk był znany jako stolica bursztynu, w której miał swoje źródła Szlak Bursztynowy. Dzisiaj miasto również uznawane jest za zagłębie bursztynowe - od kilkunastu lat odbywają się tu Międzynarodowe Targi Bursztynu "Amberif". Tradycyjnie Gdańsk to miasto kupieckie należące do związku hanzeatyckiego, czyli związku miast handlowych Europy Północnej. Dzisiaj w Gdańsku mamy bardzo liczne obiekty handlowe. Największy z nich - Galeria Bałtycka - umiejscowiony jest w starej dzielnicy handlowej Gdańska - we Wrzeszczu.

Gdańsk to jego mieszkańcy. Najbardziej znani Gdańszczanie to Jan Heweliusz, Gabriel Fahrenheit, Arthur Schopenhauer, Gunter Grass, Donald Tusk, Rudi Schuberth. Tytuł honorowego Gdańszczanina otrzymali również m.in Lech Wałęsa i Jean Michel Jarre.
Gdańsk to również miejsce pielgrzymek Jana Pawła II.

Gdańsk to skupisko rozpoznawalnych na całym świecie zabytków architektonicznych. Najbardziej znane obiekty sakralne to Katedra w Oliwie i Kościół Mariacki. Najczęściej odwiedzane obiekty plenerowe to: teren Westerplatte, ZOO w Oliwie, Forty - fortyfikacje napoleońskie, Park Oliwski. Gdańsk to centrum kulturalne i naukowe regionu. Działają tu liczne muzea (ok. 30; najbardziej znane to Muzeum Historyczne Miasta Gdańska), wystawy (obecnie najpopularniejsza to "Drogi do Wolności"), kina, teatry, chóry, galerie sztuki, opera i filharmonia. W Gdańsku działają organizacje naukowe takie jak choćby Gdańskie Towarzystwo Naukowe oraz kilkanaście uczelni wyższych w tym największe: Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański; łącznie studiuje na nich ok. 60.000 studentów. Każdego roku w Gdańsku odbywa się co najmniej kilkanaście naprawdę dużych imprez masowych. Najbardziej znaną z nich jest Jarmark Dominikański. Trzy lata temu w Gdańsku miało miejsce niezwykłe wydarzenie - Euro 2012.

+48 668 764 491